Gondolatok a Scrum betűjéről és szellemiségéről

Szerző: | 2024. 02. 15.

Scrumban dolgozunk egyáltalán?

A nemrég az oktatáson felmerült egy kérdés:

Tud-e Scrum-ban működni egy csapat, ha nem követi a Scrum Guide előírásait? Képzeljünk el egy érett csapatot — olyat, amelynek tagjai már jó ideje együtt dolgoznak. A reggelt úgy kezdik, hogy egyeztetnek arról, hogy mit kell tenniük a munka elvégzéséhez. A tagok beszélnek egymással, mi több, kollaborálnak, együttműködnek, ha kell. Amikor viszont koncentrált munkára van szükség, akkor hatalmas képernyők mögé bújnak, és felteszik a fejhallgatót.

Munka közben gyakran keresik fel a PO-t és/vagy a többi stakeholdert, hogy tisztázzák, értelmezzék, egyértelműsítsék a munka terjedelmét, a követelményeket stb. Amikor létrejön egy értékkel rendelkező inkrementum — vagyis néhány naponta, esetleg hetente, — akkor összeülnek a PO-val és/vagy a stakeholderekkel, hogy visszajelzést kapjanak, és megértsék, merre mehetnének tovább. A felmerülő ötleteket egy tevékenységlistában, vagyis backlogban rögzítik, amelyet a PO rendez sorba számukra.

Gyakran összegyűlnek, hogy megvitassák: hogyan tudna a csapat túlnőni jelenlegi önmagán, hogyan tudnának jobban teljesíteni és tökéletesebb összhangot találni. Amikor az inkrementumot leszállították, terveznek egy keveset: megbeszélik a PO-val, hogy mi a következő legértékesebb dolog, amit le kellene szállítaniuk. Aztán nekilátnak a munkának.

Ha megnézzük a csapattagok naptárait, nem látunk hetekre, hónapokra előre betervezett Scrum-eseményeket. Talán egy-két refinement van beírva a következő két hétre, néhány „PO szinkronizálás” vagy „Stakeholder meeting” című idősáv, ilyesmik.

Scrum

A Scrum Master célja nem a Scrum

A kérdés tehát a következő: Scrum-ban fejleszt ez a csapat, vagy sem? Egyrészről azt mondhatnánk, hogy nem, hiszen az események hiányoznak. Nincsenek timebox-ok. Nincs ütemezés. Nincs ritmus. Ez nem Scrum. A Scrumnak kell, hogy legyenek eseményei. Események nélkül nincs Scrum – nem is lehet. A Scrumot nem szabad így megváltoztatni. Márpedig események nélkül hogyan lehetne Scrumot csinálni???

Mások azt mondanák, hogy igen. Az persze igaz, hogy a csapat nem vesz részt Scrum-eseményeken, de mégis: az empirizmus konzekvesen megtörténik ebben a környezetben. Nem úgy dolgoznak Scrumban, ahogy a nagy könyvben meg van írva, de valahogy mégis nagyon hasonló a végeredmény – ez a csapat megéli a Scrumot, ez a csapat „maga a Scrum”. Persze, a Scrum Guide betűjét nem követik, de teljesítik a keretrendszer szellemiségét azáltal, hogy a csapattagok összhangra törekszenek: egymás közötti összhangra, a PO-val és a Stakeholderekkel közös összhangra, illetve gyakran szállítanak inkrementumokat és próbálják javítani a csapatmunkát és az eredményességet.

A Scrum szöveg szerinti ismerete, értelmezése kiemelkedően fontos: a Scrum Guide betűjén keresztül ismerhetjük meg ezt a könnyed keretrendszert, illetve a három felelősségi kör, öt esemény és három artefact közötti interakciókat és kölcsönhatásokat. Az Guide betűjén és a keretrendszer mindennapi alkalmazásán keresztül azonban kirajzolódik a szellemisége. És, ha az események célja, a keretrendszer szándéka beleíródik a csapattagok szívébe és elméjébe, akkor talán-talán eltérhetünk a Scrum Guide betűjétől.

A Scrum alapja empirizmus, a négy esemény pedig fórumként szolgál arra, hogy a csapattagok megvizsgálják és kiigazítsák a számukra traszparenssé tett artefactokat, és összhangba kerüljenek magukkal és a környezetükkel a közös értékteremtés érdekében. Ezek az események az empirizmus elsődleges eszközei, de a Scrum nem igazán törődik az eseményekkel, azok csak a Scrum Guide-ban léteznek. Ami igazán fontos, az az, hogy a Scrum szellemisége, az empirizmus megvalósuljon.

A Scrum szellemiségét bármikor használhatod

Ha egy Scrum Master nem a Scrum Guide betűjét követi és nem a szellemiségét, az hamar visszahallhatja, hogy a háta mögött „Scrum Police”-nak hívják.

Viszont ha ennek a Scrum Masternek sikerül rávezetnie a Scrum Guide szellemiségére a csapatot és a szervezetet, akkor nem kell (bár attól még szerencsés) használni a Scrum Guide kifejezéseit, hogy jól működjön a Scrum szerinti termékfejlesztés.

Ez a nagy lehetősége a karrierváltóknak is: ha jelenlegi munkahelyükön ki tudnak alakítani olyan munkafolyamatokat, amelyeknek része lesz az érdekelt felekkel való szoros együttműködés, a gyakori és konstruktív visszajelzés, vagy akár a működéssel kapcsolatos önreflektivitás kultúráját, büszkén mondhatja el az állásinterjún, hogy van tapasztalata a scrum masteri szellemiségű munkáról.

Ha Te is szívesen tanulnál még a Scrum Master feladatkörének értékéről, szemléletéről és összetevőiről, a legjobb helyen jársz: vedd fel velünk a kapcsolatot, és nézzük meg együtt, hogyan tudunk neked segíteni!

Négy halálos bűn, amit elkövethetsz a meetingek vezetése során

Nyilván te is vettél már részt végtelennek tűnő, eredménytelen meetingeken – onnan ismered fel őket, hogy nyúlnak, mint a rétestészta. Ha tapasztaltál már ilyet, akkor tudod, milyen könnyű...

Melyik a legjobb Scrum Master képzés számodra?

Ha a Google keresőbe beírjuk a "Scrum Master képzés" kulcsszót, akkor bizony rengeteg találat jön be. Kérdés, hogy számodra az lesz-e a legjobb, amelyik az első helyen van? Van más szempont is, amit...

5 érv, ami miatt Scrum Masterként értened kell a szoftverfejlesztési folyamatokhoz

A Scrum Master szerepe a szoftverfejlesztés világában sokrétű és kihívásokkal teli. Annak érdekében, hogy hatékonyan támogathassa csapatát és elősegíthesse a sikeres termékfejlesztést,...

5 lehetőség, amit Scrum Master állás keresésekor nem használsz ki

Scrum Master állást találni kezdő Scrum Masterként izgalmas, de kihívásokkal teli folyamat lehet. Sokan csak a hagyományos módszereket veszik figyelembe, mint a Scrum Master álláshirdetések...

Mik a Scrum Master feladatai?

Kurzusaink, workshopjaink résztvevői gyakran kérdeznek minket arról, hogy végtére is mik a Scrum Master feladatai, feladatkörei. Nyilvánvaló ötlet lenne, hogy az ember átnézi a Scrum Master...

Hogyan legyél te is Scrum Master?

Letöltöm a videókat!

Gyakorlati Scrum Master képzés

Érdekel a képzés!

Bittera Gábor
Scrum Master, korábban a Babylon Health, a Vodafone és a LeoTech, jelenleg pedig egy brit konzultánscég, az AND Digital gyakorló Scrum Mastere, a ScrumMasterLab társalapítója. "Fontos számomra az, hogy az Angliában szerzett tapasztalataimat Magyarországon, magyar szakemberekkel osszam meg, és hogy olyan szakmai környezeteket alakítsak ki, ahova érdemes tanulni járni, és nincsen az egésznek iskolapad-szaga. Több tucat Scrum Masternek segítettem abban, hogy mélyebben, élményszerűen tapasztalják meg a Scrum keretrendszert, és az agilis értékeket és alapelveket. Úgy szeretek tanítani, hogy nem rajtam és a tanítandó anyagon legyen a hangsúly, hanem azon, hogy a résztvevők a saját kontextusukban, a saját tapasztalataikra építve értsék meg a keretrendszert. Ezen kívül folyamatosan képzem magam, vallom, hogy csak így lehet és érdemes ezt a szakmát hivatásként kezelni."

Értékes és megbecsült munkát végeznél?

A ScrumMasterLab tartja az egyetlen Scrum Master képzést, amely All Inclusive szolgáltatást nyújt, ha Scrum Master akarsz lenni. Csatlakozz a legpiacképesebb kezdő Scrum Masterek exkluzív csapatába és hozd ki végre magadból a benned rejlő potenciált!